Header Ads

Vārdu salāts: kad valoda kļūst par haosu

Vai tu kādreiz esi nonācis situācijā, kad kāda cilvēka teiktais izklausās pēc pilnīga haosa? Neviena teikuma jēga nav saprotama, domas pārlēkā no viena temata uz otru, un, beigu beigās, tu vairs nezini — vai runātājs pats saprot, ko viņš saka. Šādu parādību sarunvalodā mēdz saukt par vārdu salātu. Bet šis fenomens ir daudz dziļāks un interesantāks, nekā sākumā varētu šķist.

Vārdu salāts


Kas ir vārdu salāts?

"Vārdu salāts" ir izteiciens, kuru lieto, lai aprakstītu pilnīgi nesakarīgu runu vai tekstu. Tas var būt gan nejaušu vārdu virknējums, gan šķietami jēgpilnas frāzes, kas kopā neveido nekādu saprotamu domu. Ikdienā mēs to varam dzirdēt internetā, komentāros, diskusijās vai, diemžēl, arī publiskās uzstāšanās reizēs.

Vārdu salāts psiholoģijā un psihiatrijā

Psihiatrijā termins "vārdu salāts" ir aizgūts no angļu valodas (word salad) un tiek lietots, lai aprakstītu smagu dezorganizētas domāšanas simptomu. To visbiežāk novēro pacientiem ar šizofrēniju vai citām smagām psihiskām saslimšanām. Šādos gadījumos pacienta runa zaudē loģisko struktūru, un vārdi tiek savirknēti nejauši, bez jēgas vai sasaistes.

Piemērs:

"Zaļš logs skrien pa sauciena zābaku, jo gaisma dziedina kafiju."

Šādai frāzei, kā saprotams, nav nekāda loģiska vai konceptuāla pamata.

Sensācijas: arī psihologi un psihiatri rada vārdu salātus

Te nu sākas interesantākais. Vai zināji, ka arī profesionāli psihologi un psihiatri mēdz radīt savus “vārdu salātus”? Protams, ne jau ar diagnozes simptomiem, bet gan rakstot zinātniskus rakstus, veidojot lekcijas vai sniedzot komentārus medijos. Nereti akadēmiskā valoda kļūst tik pārspīlēti sarežģīta un teorijām pārbagāta, ka lasītājs beigās nezina, kur sākas doma un kur tā beidzas.

Tas notiek, kad tekstā tiek izmantoti sarežģīti termini, teorētiski koncepti un neskaidri definēti jēdzieni, kas saprotami tikai šauram profesionāļu lokam. Plašākai sabiedrībai tas izklausās pēc akadēmiska vārdu salāta.

Piemērs no kāda zinātniska raksta:

"Ontoloģiskā diskursa dekonstruktīvā paradigma, kas implodē epistemoloģiskā substrāta polifoniskajā strukturālismā."

Vai tu saprati, kas ar to domāts? Arī es ne!

Kāpēc mēs veidojam vārdu salātus?

  • Stresa un uztraukuma ietekmē — cilvēks sāk runāt nesakarīgi, mēģinot aptvert vairākas domas vienlaikus.
  • Valodas barjeras vai nepareizas tulkošanas rezultātā — īpaši internetā, kur automātiskie tulkotāji dažkārt rada īstus vārdu salātus.
  • Apzināti manipulējot — politiķi un publiskie runātāji dažkārt izmanto sarežģītus formulējumus, lai izvairītos no konkrētas atbildes.
  • Psihiskās veselības problēmas — kā jau minējām, dažās saslimšanās formās tā ir izteikta pazīme.

Digitālais vārdu salāts

Interneta laikmetā mēs esam nonākuši pie jauna fenomena — digitālā vārdu salāta. Sociālie tīkli un komentāru sadaļas ir pilnas ar frāzēm, kurām trūkst jēgas vai kas ir veidotas tikai tādēļ, lai izskatītos gudras. Nereti šie teksti ir ģenerēti ar mākslīgā intelekta palīdzību vai arī radušies no nepārdomātas rakstīšanas. Rezultāts — pilnīga informatīvā putra.

Secinājums

“Vārdu salāts” ir daudzslāņaina parādība — tas nav tikai psihiskas slimības simptoms, bet arī mūsu ikdienas sarunu, mediju un pat akadēmiskās vides daļa. Ironiskā kārtā arī tie, kuri diagnosticē vārdu salātus, dažkārt tos paši rada. Un varbūt tieši tas padara šo fenomenu tik fascinējošu.

Ja vēlies pasargāt sevi no šāda haosa, vienmēr pārdomā teikto un rakstīto, meklē skaidrus avotus un nebaidies pajautāt: "Ko tieši jūs ar to domājāt?"

Leave a Comment

go4chance. Nodrošina Blogger.