Header Ads

Kad nesaprotamais kļūst par autoritāti

Sabiedrības loma vārdu salātu kultūrā

Vai esi kādreiz klausījies runu vai lasījis rakstu, kas šķiet nesakarīgs, bet visi apkārt aplausē un slavē? Tā nav tikai nejaušība. Sabiedrība pati nereti kļūst par vārdu salātu kultūras līdzveidotāju, glorificējot nesaprotamo un pārspīlēto kā zīmi par augstāku intelektu.

Sabiedrības loma vārdu salātu kultūrā

Sabiedriskā hipnoze: kā rodas pseidoautoritatīvs vārdu salāts

Psiholoģijā šo fenomenu dēvē par "autoritatīvās akceptēšanas efektu". Cilvēki mēdz pieņemt sarežģītu vai nesakarīgu informāciju par patiesu, ja tā nāk no personas ar zinātnisku, akadēmisku vai sabiedrībā atzītu statusu.

Piemēram, 1969. gadā sociālais psihologs Donalds Devidsons veica eksperimentu, kurā divas līdzīgas lekcijas tika pasniegtas studentiem — viena saprotamā valodā, otra pārspīlēti sarežģītā stilā. Interesanti, ka studentu vairākums augstāk novērtēja tieši nesaprotamo lekciju, uzskatot, ka tā satur dziļāku jēgu. Avots

Vēsturiski gadījumi

Vēsture piedāvā spilgtus piemērus, kur vārdu salāti kļuvuši par politikas vai ideoloģijas ieroci:

  • Sofisti Senajā Grieķijā bija pazīstami ar spēju radīt sarežģītas, bet tukšas runas, kurās klausītājs varēja sadzirdēt to, ko vēlējās.
  • Padomju propaganda bieži izmantoja pārsātinātu terminoloģiju un birokrātisku vārdu plūsmu, lai novērstu uzmanību no patiesās situācijas.

Mūsdienu skandāli

Nevaram nepieminēt 1996. gada gadījumu, kad fiziķis Alans Sokal publicēja rakstu prestižā akadēmiskā žurnālā Social Text, kas bija tīša vārdu salātu un pseidozinātnisku apgalvojumu imitācija. Redaktori to publicēja, nesaprotot, ka raksts ir joks. Avots

Šis gadījums satricināja akadēmisko vidi un atklāja, cik viegli sabiedrība un pat profesionāļi var pieņemt nesaprotamo kā autoritāti.

Sabiedrības psiholoģiskie mehānismi

Šo parādību baro vairāki faktori:

  • Bailes izskatīties muļķim: cilvēki bieži izliekas saprotam nesaprotamo, lai nezaudētu sociālo statusu.
  • Elite autoritāte: ja neskaidru tekstu pasaka slavens vai ietekmīgs cilvēks, to reti kurš uzdrīkstas apšaubīt.
  • Sociālās normas: sabiedrībā valda priekšstats, ka sarežģīta runa ir zīme par dziļu gudrību.

Arī slavenības nav izņēmums

Jā, pat sabiedrībā atzītas personības reizēm izceļas ar saviem vārdu salātiem. Piemēram, aktieris Džonijs Deps kādā intervijā 2021. gadā kļuva par interneta joku objektu, kad viņa monologs par mākslas filozofiju bija tik nesakarīgs, ka žurnālisti nosauca to par "vārdu salātu poēziju".

Secinājums

Vārdu salāti nav tikai nejaušs domāšanas traucējums vai akadēmisks defekts. Tā ir sabiedrības līdzradīta parādība, kur nesaprotamība kļūst par statusa, prestiža un autoritātes rādītāju. Un kamēr sabiedrība pieņems vārdu salātus kā gudrības pazīmi, tie nezudīs ne akadēmijā, ne medijos, ne sabiedriskajās runās.

Leave a Comment

go4chance. Nodrošina Blogger.