Header Ads

Kā psihologi un psihiatri veido savus "vārdu salātus"

Kad ārstējošie kļūst par radītājiem: kā psihologi un psihiatri veido savus vārdu salātus

Mēs bieži uzskatām psihologus un psihiatrius par cilvēkiem, kuri palīdz atšķetināt domas un sakārtot prātu. Taču, kā izrādās, arī paši šīs jomas speciālisti nereti kļūst par nesakarīgas runas jeb "vārdu salātu" radītājiem. Vai tas notiek nejauši? Vai arī tas ir apzināts instruments sabiedrības un pacientu iespaidot?

Kad ārstējošie kļūst par radītājiem


Akadēmiskā žargona slazds

Jau kopš pagājušā gadsimta sākuma psihiatrijas un psiholoģijas zinātniskie raksti ir slaveni ar savu sarežģīto valodu. Terminoloģija, jēdzienu salikumi un bieži lieki sarežģīti teikumi padara šos tekstus grūti saprotamus pat nozares profesionāļiem. Rezultātā rodas situācijas, kurā pats raksta autors vairs īsti nespēj izskaidrot savu domu.

Slavenākais šāda "vārdu salātu" radītājs bija psihoanalīzes tēvs Zigmunds Freids. Lai gan viņš devis pasaulei svarīgas atziņas, viņa darbu valoda bieži tiek kritizēta par pārspīlētu sarežģītību un terminoloģisko smagnējību. Daudzi kritiķi uzskata, ka Freids apzināti veidoja sarežģītus tekstus, lai radītu zinātniskas autoritātes iespaidu. Avots

Mūsdienu piemēri

Mūsdienās situācija nav daudz labāka. Akadēmiskajos žurnālos, piemēram, Journal of Analytical Psychology vai Psychiatric Quarterly, publicētie raksti bieži vien ir tik pārsātināti ar specifiskiem terminiem un pretrunīgiem formulējumiem, ka to izpratne kļūst gandrīz neiespējama bez īpašas sagatavošanās.

Pat slavenā amerikāņu psiholoģe Marija Salters 2023. gadā atzina intervijā, ka daļa viņas kolēģu tīši lieto nesakarīgu vai pārāk sarežģītu valodu, lai "iespaidotu" auditoriju un maskētu nepilnīgu pētījumu rezultātus. Avots

Kāpēc tā notiek?

Šim fenomenam ir vairāki iemesli:

  • Autoritātes efekts: sarežģīta valoda rada iespaidu par augstu profesionalitāti un kompetenci.
  • Negribēta nesakarība: bieži vien profesionāļi zaudē kritisko distanci no sava teksta un nepamana, ka tas kļuvis nesaprotams.
  • Apzināta manipulācija: dažkārt tiek lietoti "vārdu salāti", lai novērstu uzmanību no teorijas vai pētījuma nepilnībām.

Arī AI pasaulē

Interesanti, ka modernajos laikos "vārdu salāti" ienāk arī mākslīgā intelekta radītajā saturā. Dažkārt psiholoģijas tēmu AI ģenerētie raksti izklausās šķietami gudri, bet patiesībā nesatur nekādu jēgu. Šī tendence kļūst par atsevišķu pētniecības jomu.

Secinājums

Izrādās, ka arī tie, kuriem būtu jāsakārto citu domas, nereti paši kļūst par nesakarīgas runas avotiem. Psihologu un psihiatru veidotie "vārdu salāti" ir gan nejaušas domāšanas kļūdas, gan apzināti instrumenti, kas palīdz noturēt autoritāti vai izvairīties no kritikas.

Leave a Comment

go4chance. Nodrošina Blogger.